\ Marcin Gienieczko w naszej Bibliotece! - Miejska Biblioteka Publiczna w Redzie

Marcin Gienieczko w naszej Bibliotece!

13 kwietnia

2023

Marcin Gienieczko w naszej Bibliotece!

W środę 12.04.2023 r. w tymczasowej siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Derdowskiego w Redzie, zgodnie z planem zajęć na XXXVII semestrze UTW 2022/2023, odbyło się spotkanie z Marcinem Gienieczko, podróżnikiem ekstremalnym, sportowcem, dziennikarzem i pisarzem.

Na początku spotkania autor przeczytał fragment swojej książki „Długo się zastanawiałem, czy napisać tę książkę… Pewnego dnia pomyślałem, że powinienem opowiedzieć ludziom, jak to wszystko się zaczęło, jak przebiegało i jak się skończyło. Być może dla kogoś będzie to bodziec motywacyjny, żeby przełamać życiową rutynę albo podpowiedź, jak pokonać przeciwności losu… Gdy dowiadujemy się pewnego dnia, że jesteśmy chorzy na raka, pierwszą myślą jest, że to już koniec. Ale później okazuje się, że po czterech zabiegach chemioterapii można przezwyciężyć nowotwór. Tak było z wieloma sprawami w moim życiu. Uważam, że czasami codzienność w Polsce jest bardziej ekstremalna niż przepłynięcie Amazonki w canoe.”

W dalszej części spotkania emocjonalne opowiedział obrazując to slajdami i krótkimi filmikami o swoich wyprawach, m. in. solowym przejściu Gór Mackenzie w płn. Kanadzie na dystansie 960 km. W Kanadzie, startuje w zawodach Yukon River Quest, najdłuższym wyścigu na świecie na łódce „Independent Poland”, której nazwa nawiązywała do obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, zajmuje II miejsce, przepływając 1600 km w najdzikszym regionie płn. Kanady i Alaski w 7 dni 9 h i 30 min., po których wpada na pomysł „pokonania” Amazonki.

Opowiedział o swoim przepłynięciu Amazonki na dystansie 5980 km w canoe, jak mówił miejscami tereny są kontrolowane przez kartele narkotykowe, Indian ze swoimi wierzeniami, gdzie morderstwa są na porządku dziennym. Za ten wyczyn otrzymał tytuł Guinness World Records, a łódka znajduje się jako dożywotni eksponat w oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Tczewie.

Marcin Gienieczko przez wiele lat był wolontariuszem Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. Wspiera dzieci, przekazując im ważne wartości takie jak: polska flaga, akcenty sportowe, miłość do ojczyzny, patriotyzm, hart ducha. Były pytania i wyczerpujące odpowiedzi, wpisy do książki.

Tekst i fot. Michał Kaczmarek

bądź na bieżąco

© 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Redzie. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wykonano w Redzie