\ 19 maja godz. 17:00 - wieczorek poetycki poświęcony Tarasowi Szewczence - Miejska Biblioteka Publiczna w Redzie

19 maja godz. 17:00 – wieczorek poetycki poświęcony Tarasowi Szewczence

17 maja

2022

19 maja godz. 17:00 – wieczorek poetycki poświęcony Tarasowi Szewczence

Zapraszamy 19 maja o godz. 17:00 na wieczorek poetycki poświęcony Tarasowi Szewczence.
Jego twórczość literacka była tłumaczona na wiele języków.
Na wieczorku w bibliotece będzie można posłuchać poezji Szewczenki w języku ukraińskim, polskim i angielskim.
Taras Hryhorowycz Szewczenko urodził się 9 marca 1814 we wsi Moryńce w powiecie zwinogródzkim guberni kijowskiej – ukraiński poeta narodowy, etnograf, folklorysta, malarz, przedstawiciel romantyzmu, a także działacz polityczny. Bohater narodowy Ukrainy. Taras Szewczenko jest również przedstawicielem literatury rosyjskiej. Niemal wszystkie jego powieści i większość dramatów zostało napisanych po rosyjsku, podczas gdy utwory poetyckie Szewczenki tworzone były w języku ukraińskim.
Był członkiem Bractwa Cyryla i Metodego oraz akademikiem Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. W roku 1847 Szewczenko został skazany politycznie za pisanie w języku ukraińskim i promowanie niepodległości Ukrainy.
Taras Szewczenko zmarł 10 marca 1861 roku w Petersburgu, w tym miejscu został też pierwotnie pochowany. Ostatecznym miejscem jego spoczynku została jednak miejscowość Kaniów, którą poeta sam wybrał, a wyraz temu dał w utworze „Testament”. Szewczenko w trakcie swojego 47-letniego życia spędził jedynie dziewięć lat jako człowiek wolny. Poddaństwo, zsyłki i nadzór policyjny wypełniły niemal całe jego życie.

bądź na bieżąco

© 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Redzie. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wykonano w Redzie