\
30 czerwca
2016Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Światełko” w roku 2016 realizuje projekt pod nazwą „Bajki bez barier”- powielenie, opracowanie i wydanie serii bajek dotyczących niepełnosprawności, współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Konkursu XXIV.
Głównym celem projektu jest poprawa funkcjonowania osób z niepełnosprawnością, poprzez szerzenie wiedzy na temat różnych rodzajów niepełnosprawności. Stworzenie narzędzia edukacyjnego wyjaśniającego dzieciom pełnosprawnym inność oraz ułatwiającego im zrozumienie emocji i zachowań niepełnosprawnych rówieśników.
Projekt obejmuje powielenie i dystrybucję serii dziesięciu książeczek (Wydanie II) skierowanych do czytelników w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Każda książeczka zawiera jedną bajkę psychoedukacyjną dotyczącą konkretnej niepełnosprawności, tj.
A także wydanie i dystrybucję ośmiu bajek (Wydanie I) psychoedukacyjnych dotyczących konkretnej niepełnosprawności, tj.:
Upośledzenie umysłowe,
Choroba nerek – dializy,
Wada serca,
Atopowe zapalenie skóry – alergie skórne,
Cukrzyca dziecięca,
Klasy Integracyjne,
Dysleksja,
Celiakia.
W każdej książce znajdować się będzie załącznik dla osoby dorosłej dotyczący problematyki bajki i zachęcający do rozmowy na temat lektury, a także do innych działań pozwalających dziecku na wyrażenie swoich uczuć i przemyśleń (np. rysunek, zabawa, pytania dotyczące treści, sugestie).
Stowarzyszenie w roku 2015 realizowało projekt pn.:„Bajki bez barier…” na terenie trzech województw: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim oraz małopolskim. Bajki zostały bardzo dobrze odebrane, dlatego w roku 2016 rozpoczynamy kontynuację ww. działania w kolejnych sześciu województwach Polski.
Jak nauczyć dziecko wrażliwości i otwartości na odmienność? Odpowiedzią na to pytanie jest konieczność mówienia o chorobach, przełamywanie stereotypów. Propozycją Stowarzyszenia jest wydanie bajek poruszających temat różnych niepełnosprawności, które nie będą wyjaśniać w sposób medyczny przedstawionych tam przypadłości, ale mają za zadanie udzielić wsparcia, stanowić dodatkowe narzędzie wyjaśniające problem „odmienności” dzieci z niepełnosprawnością.
Zwracamy się z uprzejmą prośbą o wykorzystanie bajek jako narzędzia edukacyjnego wyjaśniającego „inność” dzieci z niepełnosprawnością. Gorąco zapraszamy do wsparcia naszej inicjatywy poprzez zapoznanie dzieci w wieku przedszkolnym i/lub wczesnoszkolnym z treściami bajek. Dzięki Państwa wsparciu nasze działania przyniosą oczekiwany efekt –POPRAWĘ FUNKCJONOWANIA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ
Z wyrazami szacunku
Zarząd Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Światełko”
P.S Dystrybucję BEZPŁATNYCH egzemplarzy bajek rozpoczynamy w m-c maju 2016 r.
W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt telefoniczny 511 55 40 55
© 2025 Miejska Biblioteka Publiczna w Redzie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonano w Redzie