\ Spotkanie autorskie z Pawłem Wróblewskim - Miejska Biblioteka Publiczna w Redzie

Spotkanie autorskie z Pawłem Wróblewskim

Spotkanie autorskie z Pawłem Wróblewskim

Wczoraj Biblioteka wraz z Fabryka Kultury w Redzie zorganizowała wyjątkowe spotkanie autorskie z Piotrem Wróblewskim – dziennikarz internetowy, prasowy i radiowy, pochodzący z Redy, które rozrosło się w dużej mierze dzięki Elektrowni Jądrowej Żarnowiec. Tematem spotkania była książka „ŻARNOWIEC Sen o polskiej elektrowni jądrowej”, w której jest też o historii naszego miasta. We wstępie można przeczytać „ W Redzie, niewielkiej mieścinie obok Trójmiasta, w latach 80. wyrosły przypominające klocki bloki z wielkiej płyty. Na powstałym wówczas osiedlu znali się niemal wszyscy. Mieszkało tam wielu inżynierów oraz energetyków”. Z rozmów Piotra Wróblewskiego z robotnikami, naukowcami i rodowitymi mieszkańcami Kaszub powstał wciągający reportaż pokazujący skomplikowany obraz fascynującej budowy. Przerwano ją nagle wraz z upadkiem PRL. Po zakończeniu inwestycji niektórzy budowniczowie, pionierzy i fascynaci atomu, ale także ich przeciwnicy zdecydowali się zostać na Kaszubach, to o nich jest ten reportaż. Spotkanie poprowadziła redaktor Dorota Karaś-Jakubowska, na widowni zasiadły m. in. osoby bezpośrednio lub pośrednio związane z budową elektrowni. Na początek autor przedstawił krótki film o stanie obecnym po budowie elektrowni. Pani redaktor wnikliwie pytała o ogólne uwarunkowania społeczne budowy, szczegóły powstania książki. Autor opowiedział jak zbierał materiały, zaczynając od archiwów w Gdyni, Archiwum Państwowym i IPN. Kolejnym punktem nie były pytania, ale wspomnienia osób związanych z budową EJŻ. Były kwiaty, podziękowania za spotkanie, wpisy do książki.

Tekst i foto: Michał Kaczmarek